0De Lier – rok po té

Co je to rok? 365 dnů, 52 týdnů nebo 12 měsíců? Někdy doba krátká jako jeden dech, někdy neskutečně dlouhá. Měla jsem možnost navštívit tentýž podnik „rok po té“ (Informace pro zahradnictví 2000, č. 7, str. 17). De Lier se nachází v Holandsku a patří společnosti S + G. Firmu na prodej semen založil v roce 1813 pan Nanne Janszoon Groot. Charakteristické logo pochází z roku 1867, kdy byla založena společnost Sluis ent Groot Během doby prošla několika spojeními, ale logo S + G si udržela po celou dobu. V dnešní době je držitelem ISO 9002 (výzkum) pro De Lier a ISO 9001 (produkce) pro Enkhuizen.

De Lier se specializuje na výrobu mladých rostlin a to nejen květin, ale i zeleniny a jejich výzkumem. Mladé rostliny připravuje ze semen nebo řízků. Export představuje 85 % a jde především do SRN a Ruska. Zbytek výroby se prodá v Holandsku a Belgii. Loňský obrat dosáhl 3 mld. NGL.
Zásilky se kompletují do 2 hod. odpoledne, přes noc se uskutečňuje letecká doprava a kolem 10 hod. jsou sazenice na místě u pěstitele nebo v rozvozovém centru. Tento systém platí i pro Egypt a další státy.
Dnes je v nabídce 700 různých druhů a odrůd. Komplex zaměstnává 200 lidí.
Vloni jsem stála v největší supermoderní „fabrice“ na výrobu mladých rostlin, tak co mě může potkat letos! Z venku tentýž moderní komplex a uvnitř překvapení. Od ledna letošního roku celá produkce přešla do nových sadbovačů (X tray) čtyř velikostí, kterých bylo vyrobeno 3 mil. kusů. Změně byla přizpůsobena všechna technika včetně EUR palet, které jsou opatřeny příčnými nebo podélnými horními lyžinami zabraňující posunu sadbovačů. Sadbovače jsou vratné, takže šetří životní prostředí. Vzhledem k vratnosti obalů bylo nutné postavit novou desinfekční linku, kde kamerový systém hlídá kontrolu kvality.
Důmyslný systém čárkového kódu umožňuje jednoduchou zpětnou kontrolu až k zákazníkovi (kontrola kvality a odpovídajícího výrobku, stejně tak i kontrola vracení obalů).
Převratnou změnou prošlo kontrolní oddělení, které je umístěno v nové hale. Vloni se ručně doplňovaly sadbovače (převážně zahraniční dělníci). Dnes počítač vyhodnotí kvalitu boxu, jednotlivých buněk a následovně dojde k odsátí nevhodných nebo plně nevyvinutých rostlin a nahrazení novými, takže osazení je 100% pouze I. jakostí (drobné rostliny). U větších sazenic ještě přichází na pomoc lidská pracovní síla.
V expediční hale probíhá kompletování dodávek. Na počítači jsou uvedeny kódy jednotlivých položek, jejich množství a adresát. Pracovníci skládají na transportní válečkové dráhy jednotlivé sadbovače., které končí na paletě a následně jsou zafixovány smrštitelnou fólií.
Pro uživatele je výhodná i výtlačná podložka, která umožní jednoduché vyjímání rostlinek bez poškození kořenového balu.
Pro Českou republiku platí, že nejmenší počet objednaných sadbovačů pro jednu osobu nebo podnik je 5 kusů. Dovoz se uskutečňuje každý lichý týden.
Mladé rostliny- ano či ne! Stačí tužka a papír. Použijeme-li výsev semen ve vlastním podniku, musíme připisovat jednu položku za druhou a výsledek není stoprocentní (jiná situace může nastat v malém zahradnictví). Mladé rostlinky jsou dražší, ale je zde jistota 98% nárůstu, odpadá řada nákladových položek a pěstitelské období se zkrátí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *