Ceny jabek jsou vysoké kvůli nepřiměřené marži obchodu

Při posledním meziročním srovnání cen a inflace poukazoval ČSÚ jako jeden z hlavních důvodů růstu inflace zvýšení cen ovoce. Jablka jsou ovoce, které má v ČR největší spotřebu v kilogramech na osobu ročně ze všech druhů a spotřebitelé za ně ročně utratí téměř 3 miliardy Kč.

Srovnáme-li spotřebitelské ceny konzumních jabek za rok 2000 se spotřebitelskými cenami za deset měsíců roku 2001, skutečně tyto ceny stouply o 12 % (tj. o 3,20 Kč/kg). A zřejmě i to se promítá do konečné inflace.
Podíváme-li se ve stejném období na ceny farmářské, tedy na ceny za které prodávají pěstitelé jablka do obchodní sítě, zjistíme, že tyto ceny meziročně poklesly o 14 % (tj. – 1,26 Kč/kg). Za prvních deset měsíců roku 2001 dodávali pěstitelé jablka, podle ČSÚ, v průměru za 7,48 Kč/kg do obchodní sítě a ty pak na pultech prodejen byly ke koupi za 23,95 Kč/kg. Podíl pěstitelů na spotřebitelské ceně byl v roce 2000 – 42 %. V roce 2001 však činil již jen 31 %. V roce 2001 opět došlo k výraznému „otevírání nůžek“ mezi cenou pěstitelů a cenou spotřebitelskou. V loňském roce nebylo výjimkou, kdy obchodní články měly podíl na 1 kg jabek přesahující 20 Kč. Jistě ovoce také působí na inflaci. Pěstitelé však opět přicházejí zkrátka a nejsou těmi, kdo stojí za letošním výraznějším zdražením jablek na pultech.
Loňská neúroda na zahrádkách, a proto i zvýšená poptávka po jablkách v obchodech, vede zřejmě obchodníky k pokusu, jak hluboko je ochoten spotřebitel sáhnout do kapsy při koupi tohoto ovoce. Je to ovšem krátkozraká strategie, která se v budoucnu nevyplatí. Pro pěstitele i organizace výrobců z toho vyplývá, aby nadále a intenzivněji sdružovali svoji produkci a zlepšovali svoje postavení na trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *