Jedle kavkazská je vánočním stromkem budoucnosti

Jedle kavkazská se celosvětově stává nejpopulárnějším vánočním stromkem. Zatímco v Nizozemsku je častou ozdobou domácností už několik let a její obliba je poměrně stálá, v ostatních evropských zemích se očekává další vzestup prodeje. Frank Bos z dánské pěstitelské firmy Green Team Europe je toho názoru, že poptávka po tomto stromku se zvýší ještě o 70 % - ze 30 na 50 milionů. Jedli kavkazskou začali jako vánoční stromek používat poprvé ve Skandinávii a během let se rozšířila po celé Evropě.

V souladu s prognózami se v letošním roce mírně zvýšily i ceny stromků, zejména v kategorii větších velikostí a ve vyšší kvalitě. Tento vzestup je spojen s nedostatkem na trhu způsobeným právě zvýšenou popularitou jedle kavkazská a také poptávkou ze zemí střední a východní Evropy. Podle Franka Bose bude převaha poptávky nad nabídkou pokračovat i nadále.
Konkrétně v roce 2007 dodala firma Green Team Europe na trh 1,2 milionu vánočních stromků a letos je připravena vyprodukovat jich více než dvakrát tolik. Pro dodávky na evropský trh v příštích letech se jich však chystá ještě větší množství – celých 12 milionů, čímž se společnost Green Team Europe stane největším dodavatelem vánočních stromků na nejstarším kontinentě. Její produkce je rozdělena do školek ve Skotsku, Dánsku, Polsku, Nizozemsku Německu a Maďarsku.
Sesterská firma společnosti Green Team Europe – Majland AS (Dánsko) je pro změnu největším dodavatelem mladých jedinců jedle kavkazské. Roční produkce mladých rostlin činí zhruba 25 milionů kusů a pokrývá více než polovinu evropského trhu. Momentálně mají v Dánsku ve výsadbách více než 90 milionů rostlin pro další tři roky.
Green Team Europe dodává jedli kavkazskou s vlastní přidanou hodnotou spočívající v zatřídění do skupin podle kvality (má vlastní standardy kvality) a označení. Visačka, kterou je každý stromek označen, byla exkluzivně navržena pro tohoto producenta a zákazníkovi podává informace o tom, jak byl stromek vypěstován a také mnoho dalších užitečných tipů. Tímto krokem stanovil Green Team Europe jasný trend prodeje vánočních stromků na evropském trhu.

Komentáře ke článku 1

  • Miroslava Hahnová

    Koupila jsem si tuto jedli v kontejnéru na terasu v listopadu a nyní jsem ji přesadila do velkého květináče,Nevím kde jsem udělala chybu, začala mi žloutnout má výšku 2 m. Můžete mi poradit jak ji zachránit.Děkuji za Vaši radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *