Již víte, čím rozkvete vašem okolí v příštím roce?

Procházíme-li městy, ale spíše menšími agolmeracemi, s radostí konstatujeme, že okna, balkony, terasy a okolí domů jsou upravenější a září nepřeberným množstvím květů. Každým rokem se rozšiřuje nabídka semenářských firem a vás láká zkusit „právě tu poslední novinku“ se kterou jste se setkali.

Nejlepším „živým katalogem“ jsou vždy výstavy a přehlídky, které se stále těší velké pozornosti návštěvníků. Ještě jsme se „nevzpamatovali“ z jarní výstavy Flora Olomouc a už máme za sebou i její letní část, která byla věnována liliím a růžím, ale nejen těm.
Nejprestižnější cena výstav Flora Olomouc je udělení ceny Novitas Olomucensis za novinku (naši nebo zahraniční), která přináší nové prvky, je kvalitnější, odlišná a komerčně se nevyužívá déle než tři roky.
Jedničkou letní etapy byla Petunia hybrida ’Blanka’, které se také dostalo pocty nejvyšší.To, že ocenění bylo oprávněné, mohl potvrdit každý návštěvník, protože aranžmá kolekce převislých petúnií ve vestibulu bylo opravdu neobvyklé a impozantní. Nádherné převisy spadaly jako barevné kaskády a nikoho nenechaly na pochybách, že české šlechtění, jako již poněkolikáté v krátké době, žije a „dobývá svět“.
Blanka se představuje
Petunia hybrida ’Blanka’patří mezi vegetativně množené petúnie, které vytvářejí bohatý převis. Tato skupina – všeobecně známá jako surfinie (obchodní název pouze jedné japonské skupiny odrůd) ihned, jak byla uvedena na trh, vzbudila nebývalý zájem jak obchodníků tak i pěstitelů. O jejich oblíbenosti mluví i umístění na předním místě mezi balkonovými a záhonovými květinami.
’Blanka’ pochází ze šlechtitelské dílny Výzkumného ústavu Silva Taroucy a okrasného zahradnictví z Průhonic a jejím „otcem“ je Ing. Rudolf Votruba, CSc.
Ve VÚOZ se zabývají šlechtěním této skupiny od roku 1993 a po vyřešení základních otázek množení a udržování šlechtitelského materiálu, zejména výborného zdravotního stavu, si stanovili hlavní šlechtitelské cíle. K nim patřila především odolnost k pravému padlí (Sphaerotheca fuliginea), menší náchylnost k napadení plísni šedou, tolerance k půdní reakci a to k vyšším hodnotám pH. Vedle toho se braly v úvahu i znaky estetické, ale i hospodářsky významné.
Odrůda ’Blanka’je bíle kvetoucí odrůda převislé petúnie s tmavou žilnatinou v jícnu se značně velkými květy. Vyznačuje se velmi dobrou převislostí a bujným růstem.
V letošním roce byla přihlášena k právní ochraně.
Od roku 1998 ústav vyrábí a nabízí mladé rostliny vlastních odrůd v širší barevné škále.V současné době jsou na velmi dobré úrovni odrůdy s bílou, fialově růžovou, purpurovou, modrou barvou květů a dvoubarevné odrůdy – modrá a purpurová s bílým okrajem. Největší pozornost se věnuje šlechtění typů se šarlatově červenou barvou květů, které dosud chybí v celosvětovém sortimentu.
Dnes na výstavě, zítra u vás doma! Naplněním tohoto sloganu můžete přispět ke zpříjemnění vašeho okolí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *