Koupání mezi rostlinami – II. díl

V předešlém dílu jsme se dozvěděli, že vodní a mokřadní rostliny lze třídit a používat nejen podle jejich nároků na potřeby živin, ale také podle stanoviště, tj. hloubky vody a nároků na světlo, nebo podle charakteru jejich růstu. Seznámili jsme se s druhy ze skupiny ponořených rostlin a vzplývavých rostliny ze zóny 5 a v dnešním pokračování se dozvíte o dalších rostlinách vhodných pro vodní nebo velmi vlhké stanoviště.

Velmi širokou škálu tvoří rostliny s listy rostoucími nad vodou v mělkých litorálních zónách v hloubce od 5 do 30 cm. Odlišují se výškou i tvarem, případně barvou listů, mnohé z nich mají atraktivní květy různých barev. Jsou mezi nimi rostliny eutrofní, mezotrofní i oligotrofní, některé jsou použitelné univerzálně. Silné kořenové systémy řady z nich umožňují efektivně zpevnit břehy a vytvořit variabilní lemy biotopů.

Hojně využívaný pro svoji schopnost využít živiny je puškvorec. Jde o významný a atraktivní druh se zeleným i panašovaným listem: A. calamus (e, m), A. calamus ´Variegatus´ (e), jemnější puškvorec trávolistý A. gramineus (e) není však zcela mrazuvzdorný.*

Text a foto

Iva Doležalová

Vodní zahrada Komořany

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *