Macešky, macešky, macešky…

Projíždíte-li Evropou, jistě jste si všimli, že nastává „zlatá doba macešek“. Na veřejných místech, ale i v soukromých zahradách nacházejí stále větší uplatnění. Ty tam jsou doby, kdy jsme je znaly pouze jako „hřbitovní kvítí“. Dnes září z parkových záhonů, závěsných nádob nebo jsou součástí rozkvetlých sloupů (především v zemích Beneluxu). Proto i zákazníci se shánějí po novinkách nebo osvědčených odrůdách.

Na výstavě v Amsterdamu jsme na toto téma diskutovali i s pracovníky semenářské firmy Pan American Seed. Macešky patří mezi oblíbené rostliny a v posledních pěti letech velký nárůst představují drobnokvěté odrůdy, které již dosahují 20 % produkce.
Baby BingoTM F1 série (Viola x wittrockiana) patří mezi bohatě celoročně kvetoucí rostliny. Jejich předností je raný a bohatý nástup do kvetení, který si uchovávají po celý rok. Velmi dobře přežívají zimu. Jsou vhodné jak pro použití v zahradě, tak i do krajiny. Jejich vysoká plasticita dovoluje využívat je jak v oblasti s vysokými teplotami, tak i v chladných podzimních podmínkách – Baby BingoTM je vhodné do všech ročních období.
Pro jarní použití se doporučuje BingoTM série, která patří mezi velkokvěté, raně kvetoucí macešky. Silné rané nakvétání se uplatní především při osazování jarních truhlíků a záhonů. Jsou zimovzdorné. Vyznačují se, kromě ranosti, i kompaktním habitem a dobrou barevnou škálou.
Mezi drobnokvěté macešky řadíme sérii Purple Rain F1 s dobrou zimovzdorností. Odolávají vysokým teplotám. Z nabízených amerických odrůd nakvétají jako prvé. Dodávají se v 4 cm květináčích po dvou rostlinách. Dobře větví, květy jsou umístěné nad tmavě zelenými listy. Jejich využití je široké – jsou vhodnou pokryvnou – kobercovou rostlinou, hodí se na velké záhony nebo do závěsných nádob, kde vytvářejí bohaté kaskády
Pro rok 2002 se jejich osivo bude dodávat i jako předklíčené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *