Nejčastější houbové choroby rododendronů

Pěnišníky patří k velmi oblíbeným a často vysazovaným okrasným dřevinám jak ve veřejné zeleni, tak v soukromých zahradách. I když jsou splněny jejich požadavky na stanoviště a výživu, nemusí jejich vzhled odpovídat představám. Příčinou pak bývají různé patogeny a škůdci.

Choroby kořenů

Pěnišníky v kontejnerech, ale i sazenice a mladé rostliny ve volné půdě jsou náchylné k napadení půdními patogeny, zejména fytoftorami, způsobujícími hniloby kořenů a odumírání výhonů. Vyskytují se ve všech oblastech pěstování pěnišníků, zejména v substrátech a půdách s nedostatečnou drenážní vrstvou. Nejčastěji izolovanými druhy jsou Phytophthora cinnamomi, u R. simsii a R. catawbiense, pak Ph. cactorum, Ph. Citrophora a Ph. parasitica. Napadení kořenů se u některých druhů projevuje nápadnou změnou zbarvení listů z tmavě zelené na matně žlutozelené, s podvinujícími se okraji čepele.*

Text a foto doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu zahradnictví 5/2014.

Komentáře ke článku 2

  • Jana Bohuslavová

    Dobrý den,
    u rododendronu vysazeného letos a jaře se objevil na listech sametově hnědý povlak, /až nyní v červenci/ který lze prsty setřít a list je znovu svěže zelený. Povlak je i ze spodní strany. O jakou chorobu se jedná a jak proti ní zakročit? Povlak je suchý, připomíná hnědý samet a po odstranění se sype.
    Děkuji za jakoukoliv radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *