Několik postřehů ze Zahradnictví Flos

Malebný tok Vltavy pod Prahou vás dovede do Řeže, která není známá pouze díky výzkumnému ústavu, ale dnes již můžeme říci, i Zahradnictví Flos, kterému kraluje pan Mařík. Že se nejedná o malé zahradnictví nasvědčuje i jeho rozloha, která se šplhá ke 20 000 m2. V současné době vedle zahradnické činnosti vede i velkoobchod, kterým zajišťuje rozvoz do 300 prodejen (2 vlastní auta, jedno je cizí).

Při vlastním pěstování se zaměřuje na balkonovky, pelargónie, chryzantémy, dvouletky a letničky. V dovozu převládá zboží z Dánska (80 %).
Chryzantémový materiál (řízky) nakupuje ve Francii i když je o něco dražší (2,20 Kč nezakořenělé řízky), ale cenu vynahrazuje sortiment, který je jiný.
Chryzantémy najdete ve sklenících, fóliovníku, ale především na volné ploše, která nás upoutala. Na mírném sklonu k řece, na černé folii je rozmístěno 7000 kontejnerů různých velikostí. Na závlahu byla použita izraelská závlaha firmy Netafim. Jedná se o kapkovací jehly – Arrow Dripper s vydatností 2 litrů za hodinu. V zahradnictví Flos jsou napojeny na ruční ovládání, ale není problém je převést na automatické. Výhodou je snadné ovládání jednotlivých sekcí, kde je možné zároveň se závlahou dodávat i kapalnou výživu, kterou dávkuje Venturi Pump. Provozní tlak na jednotlivých jehlách se pohybuje od 0,8 do 1,0 atm a tím se zajišťuje stejný výkon jak na první, tak na poslední jehle systému. Na jeden vpich na rozvodné hadici jsou napojeny čtyři jehly (jejich počet může dosáhnout osmi). V případě potřeby je možné kteroukoliv jehlu zaslepit bez poruchy systému. Optimální vzdálenost jednotlivých vpichů je 1 m. Rozvody jsou provedeny v polyetylénu, takže nedochází ke korozi.
Vzhledem k tomu, že zdroj vody není „čistý“ používá se zde dvojúčelový mechanický filtr o hustotě 130 mikronů, který je schopný přečistit 20 m3/hod.
Svažitý terén a větry se podepsaly na upevnění kontejnerů, které se „přibily“ k zemi želenými háky.
Je zbytečné opakovat, že kapková závlaha přináší nejen úsporu vody, živin, ale dodává přesné dávky podle potřeby a rostliny mohou růst opravdu „jako z vody“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *