Nižší počet, vyšší kvalita

Letošní mezinárodní školkařský veletrh Plantarium, stejně jako v předcházejících letech, hodnotil nejlepší novinky výstavy. Rok 2001 se vyznačoval nižším počtem přihlášených rostlin, ale vyšší kvalitou. Novinky se vybíraly ze 48 přihlášených.a celkem bylo uděleno pět zlatých, 11 stříbrných a devět bronzových medailí. Přinášíme vám přehled oceněných novinek. Možná, že některé mohou obohatit i náš trh.

Cena za nejlepší novinku výstavy Plantarium
Javor červený ’Green Pillar’ (Acer rubrum ’Green Pillar’)
Štíhlý, malý strom s uzavřenou korunou má široké použití, hodí se jednak do soukromých zahrad, ale také do veřejné zeleně s malými rozměry. Tmavě zelený list se na podzim vybarvuje do žluta. Jedinečným způsobem rozšiřuje sortiment nízkých stromů.
Zlaté medaile
Posledních několik let se do středu zájmů dostávají rostliny s barevnými listy. Tento zájem se odrazil i v hodnocení a oceńování novinek
Brunnera macrophylla ’Jack Frost’ patří mezi rostliny s extrémně krásným stříbřitě šedivým listem a velmi vyrovnaným růstem. Jury nazvala Brunnera macr. zdravou rostlinu se širokým použitím a to jak v zahradě, tak i jako hrnkovou rostlinu. Jeví se jako velmi dobře prodejné zboží.
’Jack Frost’byl objeven ve státě Michigan v roce 1999 ve Walterových školkách. Jedná se o mutant kultivaru ’Langtrees’. Lícová strana listu je pokryta stříbřitými skvrnami se sytě zelenou žilnatinou, báze rašících listů mají nádech do purpurova. Kvete od června do července modrým květem. Výška rostliny dosahuje 20 až 25 cm.
Clerodendrum bungei ’Pink Diamond’ se vyznačuje zajímavou kombinací barev, které se objevují na listech – tmavě zelené, světle zelené, šedozelené a bílá je novinkou pro tento druh. Neobvykle zabarvené listy krásně kontrastují se světle purpurově červenými květy, které kvetou v období červenec až říjen. Rostlina nevytváří plody a je vhodná pro plně osluněné partie i do polostínu. Přezimuje na bezmrazém místě.
Euphorbia characias subsp. Wulfenii ’Wilcott’ Silver Swan (pryšec) má šedozelený list, bíle panašovaný s bílými okraji. V porovnání s odrůdou ’Emmer Green’má lepší zdravotní stav a je více odolná zimě než panašovaná ’Burrows Silver’. Kvete časně z jara krémově bílými květy až do června. Dosahuje výšky 80 cm.
Silver Svan byl objeven Dr. D. Willisem v Nové Anglii jako mutant Euphorbia characias subsp. Wulfenii.
Hydrangea macrophylla ’Soraya’ Dutch Ladies ze školky De Riethof patří jako její „sestry“ mezi hortenzie s talířovitými květy.Tuto skupinu tvoří pět hortenzií, které nesou ženská jména začínající na písmeno S. Nejvyšší ocenění si odnesla pouze odrůda. ’Soraya’, která vyniká krásnou světle růžovou barvou, která je vzácná mezi hortenziemi. Ploché květenství tvoří drobné středové lístky, které jsou obklopeny velkými. Drobné lístky jsou zpočátku světle zelené a později přecházejí do světle fialové barvy. Velké listy mají od počátku nádech do světle fialové barvy. List je tmavě zelený. Rostlina má kompaktní, pevný habitus a v době květu dosahuje výšky 40 cm.
Stříbrné medaile
Agapahtus ’Notfred’Silver Moon vyniká výraznou kresbou. Světle zelený list se stříbrnou kresbou pěkně kontrastuje se světle modrým květem. Rostlina dosahuje výšky 60cm. Je odolná vůči mrazu. Silver Moon je mutantem Agapanthus ’Headburne Hybrids’.
Campsis radicans ’Huidan’ Dancing Flames (křivouš kořenující) je nová bohatě kvetoucí popínavka, která kvete od července do srpna. Na rozdíl od většiny červeně kvetoucích, nakvétá v hroznech výraznými velkými květy. Při odkvétání jednoho květu se tvoří další poupě. Rostliny vykvétá již v prvém roce.
Choisya ’Limo’Goldfingers má vynikající zdravotní stav, velmi dobře roste. List má světle zelený, lesklý, méně odolný vůči spálení sluncem. Bílé květy rostlou v trsech a kvetou v květnu, druhé květní období nastupuje v září. Řadí se k obchodně zajímavým rostlinám, ale nesnese mráz.
Gaulnettya wisleyensis ’Vergual’Jingle Bells je křížencem mezi ’Shallow’ a ’Pink Pixie’ (školka B. Verhoef, 1992). Má košatý vzrůst, je dobrou pokryvnou rostlinou, která dosahuje výšky 35 až 40 cm. Květy jsou bílé se středně růžovou a kvetou od konce dubna do června. Plody jsou zpočátku červené, s postupujícím podzimem černají. Je vhodná i do nádob.
Hemerocallis ’Golden Zebra’ (denivka) pochází z Pretorie. Má vysokou okrasnou hodnotu. Je vhodná do zahrad i mimo kvetoucí období – výrazný zlatožlutý květ. Má zajímavě zbarvený pruhovaný list.
Hydrangea macrophylla ’Selina’ Dutch Ladies (hortenzie velkolistá) patří do skupiny hortenzií Dutch Ladies. Má ploché talířové světle fialově červené květenství. Dosahuje výšky 40 cm.
Lavandula stoechas ’Regal Splendour’ (levandule) patří mezi tzv. motýlokvěté červeně kvetoucí levandule s krásnými lesklými tmavě zelenými robustními listy. Je to rostlina s „upraveným“ habitem. Kladně byla hodnoca pro svoji teplou barvu květů a dobrou vhodností pro hrnkové využití.
Leycesteria formosa ’Notbruce’ Golden Lanterns se liší od původního druhu zbarvením listů, které je zlatožlutě zelené s tmavými výhony, které kontrastují se žlutými květy. Špičky rašících listů jsou bronzové a tento odstín se vrací na podzim. Keř dosahuje výšky 1,75 m.
Lonicera nitida ’Briloni’ Edmee Gold (zimolez lesklý) má mimořádně žlutě vybarvený list, což zvyšuje jeho dekorativní hodnotu. Jedná se o kompaktní, nízké rostliny, které se rychle rozrůstají do šířky.
Salvia nemorosa ’Marcus’ (šalvěj hajní) je nízká kompaktní rostlina, dosahující výšky 20 cm. Bohatě kvete fialově modrými květy po celé léto.
Veronica spicata ’Glory’ Royal Candles (rozrazil klasnatý) je kompaktní, nepřevyšuje 60 cm výšky. Bohatě kvete fialově modře, má světlejší zelený list.
Bronzové madaile
Buddleja cripsa ’Huimoon’ Moon Dance (komule) má stříbřitě šedivé listy. Květy má bílé se světle růžovým nádechem. Růst je kompaktní, dorůstá do 50 cm výšky. Kvete od července do srpna.
Ceanothus ’Perado’ El Dorado má dekorativní zlatavý panašovaný list s tmavě zeleným středem. Je kompaktnější a menší než odrůda ’Zanzibar’.
Cotoneaster integrifolius ’Silver Shadow’ (skalník) jedná se o nízký, bohatě loistěný půdopokryvný keř se šedozelenými listy, je neopadavý. Kvete v červnu bílými květy. Později vytváří bobule, které působí dojmem, že leží na větvích. Na keři zůstávají i během zimy. Výborně se hodí na záhony a na skalky.
Heuchera ’Silver Scrolls’ (dlužicha) vyniká kombinací bílého květu a tmavého stříbřitého listu. Je hybridem odrůd ’Regina’ a ’Quilter’sJoy’.
Hydrangea macrophylla ’Sabrina’ Dutch Ladies má bohaté kulovité květenství. Střed květu je bílý, všechny korunní plátky mají purpurové zbarvení, které přechází od okrajů do středu.
Hydrangea macrophylla ’Sonja’ Dutch Ladies má bohaté kulovité květenství. Květ je zelenožlutý, který přechází do purpurově hnědé až fialovomodré.
Lavandula stoechas ’Alexandra’ Buterfly Garden je motýlokvětá, extremně fialově bohatě kvetoucí.Listy jsou šedozelené. Rostlina dosahuje výšky 40 cm.
Pachysandra terminalis ’Green Sheen’ Má tmavě zelený lesklý list, který snáší slunce a nemění zbarvení.
Penisetum alopecuroides ’Little Honey’ je mutací odrůdy ’Little Bunny’. Vzrůst je nízký (40 cm), krémově bílé klásky dorůstají od konce července do října. Je vhodný do skalek a vynikne především ve větších skupinách na okrajích záhonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *