Novinky mezi čemeřicemi

Jednou ze specialit pana André de Gruyter (Nizozemí) jsou čemeřice. V nabídce má několik novinek, které se dostaly na trh v roce 2000, jiné se připravují v omezeném množství pro rok 2001.

Helleborus ’Vulcan Beauty’R se množí pomocí tkáňových kultur. Květní období je situováno před Vánoční svátky. Květ ’Vulcan Beauty’ je tentýž jako květ ’Buis Beauty’, pouze se změnilo postavení květů.
Rostliny se většinou prodávají bez listů, ale toleruje se i jejich malý počet.
Novinkou je Helleborus Micha® ’WhiteBeauty’ a ’Pink Beauty’, které jsou vhodné pro venkovní pěstování.
Helleborus Micha® ’White Beauty’se vyznačuje velkým otevřeným květem, který ční nad rostlinou. Květ mění barvu od bílé po světle zelenou. Pochází z křížení Helleborus argutifolius (velké květenství) x Helleborus niger. Jedná se o stálezelenou rostlinu, dosahující výšky 25 až 30 cm, s kožovitými tmavě zelenými listy se šedivými znaky. Stonek je pevný a světle zelený. Nahloučené květenství se skládá z 8 až 20 květů na olistěném stonku. Průměr květu se pohybuje mezi 5 až 8 cm a kvete od února do dubna.
Helleborus Micha® ’Pink Beauty’ má velký složený květ světle růžový s tmavým fialově růžovým žíháním, který vysoko převyšuje velmi kompaktní rostlinu. Průměr květu dosahuje 5 až 7 cm. Kvete od února do dubna.
Pochází z Helleborus sternii x Helleborus niger. Rostlina je stálezelená, dosahuje výšky kolem 25 cm, je kompaktní. List je tmavě zelený, kožovitý se šedou kresbou. Stonek je pevný, tmavě růžový. Květenství se skládá ze 6 až 20 květů, které jsou na olistěném stonku.
Rostliny jsou vhodné pro světlá nebo zastíněná místa, kde mohou vytvořit keříček široký 60 až 80 cm s 20 až 30 květními shluky. V nádobách na balkonech a terasách mohou také bujně růst, ale za podmínek, že dostanou pravidelnou péči – vhodný půdní substrát, zálivku s výživou a nebudou umístěné na plném poledním slunci.
Snášejí teplotu do –10 0C.Při nižších teplotách je dobře rostliny přikrýt polyetylenem nebo kartonovou krabicí nebo jinak chránit. Rostliny z balkonů a teras je vhodné umístit do vnitřních prostor, kde teplota nepřekročí +10 0C.
Obě nové, kvalitní variety šlechtil Ed Leijger z provincie severní Brabant v Nizozemí po 12 let. Obě variety jsou sterilní a množí se pouze in vitro. Následnou předností je jejich vysoká uniformita a vyrovnaný růst. Na trh se dostanou v omezeném počtu v únoru a březnu v roce 2001. Počítá se, že během krátké doby budou doplněny dalšími barvami.
Ceny rostlin se odvijejí od počtu květů na rostlině.
Rostliny jsou chráněné patentem.
Plantarium 2000
Cena rostlin podle počtu květů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *