Poškození výsadeb slunečním zářením

Od loňského roku musí ovocnáři počítat s další fyziologickou poruchou, kterou můžeme nazvat jako úpal ze slunečního záření. Tento problém většinou řešili ovocnáři na samém jihu Evropy, kde vysoká intenzita slunečního záření znemožňovala pěstování zejména některých odrůd jablek. V naší republice byl tento jev v minulosti spíše vzácností a rozhodně nezpůsoboval hospodářské škody.

K poškození dochází za bez větrného počasí, kdy teplota ve stínu dosahuje kolem 34 0C a trvá více dní. Velmi trpí odrůdy jablek se zelenožlutou tenkou slupkou, kde plody byly vystaveny přímému slunečnímu záření. Ze známých odrůd touto poruchou trpí např. ’Rubín’ a jeho mutace nebo ’Golden Delicious’. Z běžně pěstovaných odrůd se letos ukázala jako nejcitlivější odrůda ’Selena’.
Poškození se projevuje na plodech nejdříve mírným vyblednutím slupky, které při déletrvajícím záření přechází v hnědé měknoucí skvrny a plody tak následně mohou i hnít. Loňské poškození pochází zhruba z období mezi 15. a 20. červnem, kdy na našem území byla tropická vedra. Příčinou poškození je zřejmě i to, že velmi teplé počasí přišlo brzy, kdy plody a slupka nejsou tak vyzrálé a odolné. Pokud by tato vedra přišla o několik týdnů později nebyly by škody zřejmě tak velké.
Spolehlivé opatření proti tomuto jevu zřejmě není k dispozici. Snaha ochlazovat výsadby vodou z postřikovačů se ukázala jako nevhodná a naopak kapky vody na plodech působily jako lupa a poškození mnohde ještě zvýraznily. U některých odrůd jabloní bylo poškozeno až 40 % plodů. Běžnější jsou však škody do 10 %. Největší škody byly na jižní Moravě a ve východních Čechách. Podstatně více byly poškozeny mladší výsadby a výsadby ve tvaru vřetene, kde je výraznější oslunění plodů.
Škody byly zaznamenány i na drobném ovoci. Doufejme, že loňský rok byl výjimkou a poškození se v dalších letech nebude opakovat. Není zatím prokázáno, zda toto poškození může souviset s globálním oteplováním či s úbytkem ozónové vrstvy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *