Rostlina měsíce – Erica x darleyensis

Vřesovec darleydalský

Původ
Rod Erica zahrnuje více než 630 různorodých druhů. Většina pochází z jižní Afriky, rostou mimo tropickou oblast, v místech se zimními dešti. Pouze část se vyskytuje ve Středozemí a asi jen desítka druhů roste původně na euroatlantickém pobřeží. Do Evropy byly přivezeny překrásné vřesovce na sklonku 17. století z jihoafrické oblasti Kapska. Naše podmínky vyhovují pěstování asi sedmi druhů. Jsou zastoupeny bohatou škálou odrůd, které jsou dále doplňovány.
Charakteristika rostliny
Vřesovec darleydalský je mezidruhovým křížencem Erica carnea x Erica erigena. Byl nalezen kolem roku 1890 v Darley Dále v Anglii ve školce firmy J. Smith & Sons. Roste bujněji než rodičovské rostliny. Vytváří kompaktní stále zelené keříky vysoké kolem 40 cm. Rostliny jsou bohatě větvené, tenké ohebné větvičky jsou prutovité. Drobné listy jsou čárkovité, uspořádané v přeslenech. Malé zvonkovité květy jsou zbarvené od bílé přes lila růžovou po purpurové. Podle odrůdy rozkvétají od listopadu do května. Kompaktní a nahuštěný kořenový systém má bohaté vlášení, je soudružný.
Nároky na pěstování
Vyžaduje dobrou zahradní zeminu s příměsí rašeliny nebo písku. Snese slabý obsah vápníku, ale silněji alkalické půdy nesnáší. Vyhovuje mu slunečné stanoviště. Zimy lépe přečkává v oblastech s pravidelnou a dostatečnou sněhovou přikrývkou. Zimní přikrývku zajistíme z chvojí. Chrání vřesovec nejen před namrznutím, ale také před vyschnutím. Zejména po výsadbě se doporučuje ještě namulčovat půdu mezi rostlinami. Především starší rostliny po odkvětu sestřihneme. Zajistíme jim kompaktní tvar.
Použití
Je to nepostradatelná rostlina pro vřesoviště a skalky, mírné svahy. Předsadba před skupiny vyšších dřevin, pokryv půdy. Ponecháme-li je déle na stanovišti, vytvoří úhledný koberec. Výborně se kombinuje s vřesy, střídají se v době kvetení. I v hustém zápoji působí velmi jemně a lehce. Sesazujeme ji do skupin s dalšími nízkými vřesovištními rostlinami, kombinujeme různé barevné odrůdy vřesů a vřesovců. Velmi hezky působí jako popředí před azalkami a rododendrony i tmavými jehličnany. Dekoračně doplňuje trávníky anebo jejich náhrady. Velmi dobře se hodí také k výsadbě na hřbitovy. Vřesovce se snadno pěstují v nádobách. Stále častěji se také rychlí pro výzdobu exteriérů i interiérů. Nakvetlé snítky se používají do suchých aranžmá.
Doporučení
Vřesovce pěstujeme na chráněných místech a se zimním krytem. Substrát musí být dobře propustný. Zejména v zimě kontrolujeme dostatečné množství vláhy. Nejvíce hynou v důsledku přeschnutí či přelití v nádobách.
Dalšími vhodnými odrůdami pro naše podmínky jsou např ’Arthur Johnson’, vřesovec vysoký až 60 cm, má světle zelené olistění, temně růžové květy. ’George Rendall’ výška hustých keříků dosahuje asi 50 cm, špičky výhonů jsou od jara do pořádku léta žlutozelené, květy temně růžové. ’Silberschmelze’ má temně zelené olistění, bílé květy, výborně se hodí pro rychlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *