Autor
Kategorie:
Nezařazené

Žádají se časně kvetoucí letničky

Doba přeje časně kvetoucím letničkám a balkónovým květinám. Producentům přinášejí nejvyšší zisky nejranější termíny zahájení kultury ve 14. týdnu roku. Snaha snížit náklady pozdějšími termíny výsevu a snížením teploty se často nevyplácí, protože na trh se dostává pozdě kvetoucí zboží.

Rané kvetení vyžaduje vhodný výběr odrůd a promyšlené termíny pěstování. Platí to i pro tradiční pelargónie, převislé petúnie a keřové chryzantémy.
U vegetativně množených druhů to znamená zahájení kultury 3. nebo 4. týden roku, poslední zaštipování 7 – 10 týdnů před předpokládaným prodejem, dostatečně vysoké teploty a fotoperiodické přisvětlování, prodlužující den na 14 – 16 hodin. Poslední zásada platí zejména pro dlouhodenní rostliny, pro něž je přirozený březnový den ještě krátký. Zatímco fotoperiodické prodloužení dne může zkracovat dobu do kvetení až o 7 – 20 dní, asimilační osvětlení ji zkracuje jen nepatrně. Snížení průměrné teploty o 2 oC může prodloužit kulturu až o týden. Osvědčuje se zejména ranní snížení teploty, vyrovnané jejím nočním zvýšením. Vyšší nároky na teplotu (19 – 21 0C) mají zejména netýkavky a kakosty, střední (17 – 19 0C) pelargónie, fuchsie a begónie, nízkou (do 15 oC) petúnie, salvie a tagetes. U některých druhů urychluje kvetení ošetření Alarem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *