26.05.2010 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jamesbrittania hybridy

Z Afriky pochází Jamesbrittania, teplomilná květina z čeledi Scrophulariaceae. Její moderní hybridy vytvářejí polovzpřímené až převislé výhony s tmavě nebo šedě zelenými, jednoduchými listy a velké množství pětičetných, růžových, oranžových, červených a fialových květů se žlutým jícnem. V sortimentu je několik starších odrůd – ´Indigo´, ´Lilac´, ´Purplerose´ v sérii Centurion a nové odrůdy – ´Deep Pink´, ´Lilac´, ´Maroon´, ´Orange´, Grant Pink´ a ´Grant Red´ v sérii Britney, které se liší barvou květů, vzrůstností a raností.

Nároky během pěstování
Vrcholové i stonkové řízky bez vrcholu zakořeňují během dvou až tří týdnů v množárenském klimatu při teplotě 20 – 22 °C. Poté se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 10 cm, po dvou kusech do květináčů o průměru 15 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20 až 25 cm. K sázení je vhodný dobře propustný, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát se slabší zásobou hnojiv (EC 0,6 – 0,9) a s hodnotou pH 5,5 až 6,5. Na začátku pěstování má být teplota 18 – 20 °C, po ujmutí rostlin v nádobách se snižuje na 16 – 14 °C; nižší teploty nejsou vhodné.
V průběhu kultury potřebují rostliny hodně světla (minimálně 40 klux), rovnoměrnou zálivku a stálé přihnojování v týdenních intervalech 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin a zvýšenou hladinou železa.
Rostliny samy dobře rozvětvují, ale k podpoře silnějšího větvení ve větších nádobách se doporučuje jedno zaštípnutí výhonů, a to za 7 až 10 dnů po výsadbě. Použití retardantů je závislé na množství světla. Při snížené intenzitě lze aplikovat 0,2% postřik přípravku Alar 85 (jeden až třikrát) nebo 0,05% postřik přípravku Topflor (jeden až dvakrát), při dostatku světla ošetření odpadá.
V porostu Jamesbrittania hybridů se čas od času objevují běžní škůdci jako jsou mšice, molice a třásněnky. Houbové choroby způsobují druhy Botrytis, Pythium a Rhizoctonia.
Venku se výpěstky umisťují na plné slunce i do polostínu a při rovnoměrné zálivce a pravidelném hnojení kvetou celé léto až do zámrazu.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z výsadby začátkem března se dopěstují menší rostliny v květináčích o průměru deset centimetrů za šest až osm týdnů, tj. na polovinu až konec dubna. Z výsadby začátkem února se získají větší výpěstky v květináčích o průměru 12 – 14 cm (2 kusy) za 8 až 10 týdnů, tj. na začátek až polovinu dubna. Z výsadby v polovině února až v polovině března se dopěstují dekorativní rostliny v závěsných nádobách o průměru 20 až 25 cm za osm až dvanáct týdnů, tedy na polovinu dubna až polovinu května.
Jamesbrittania hybridy se používají samostatně i společně s ostatními letničkami v závěsných nádobách, květináčích, květinových mísách, kontejnerech a na záhonech. Vhodné jsou kombinace těchto hybridů s mírně nebo středně rostoucími druhy a odrůdami letniček se žlutými, bílými, oranžovými, modrými, karmínovými a červenými květy (Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Diascia hybridy, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Osteospermum ecklonis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena, Torenia hybridy) nebo s druhy, které mají ozdobné listy (Dichondra argentea, Helichrysum microphyllum, Lamium galeobdolon, Lysimachia nummularia, Origanum vulgare a Veronica montana).

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice
Foto Ing. Karel Hajda

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down